Nové vozy

Předváděcí vozy

Ojeté vozy

Cyklo-běh chce Česko bez drog


Cyklo-běh za Českou republiku bez drog se dostal do své druhé poloviny. V úterý navíc účastníci dorazili na Plzeňsko, kde šířili osvětu drogové problematiky. Letos se akce zastaví v téměř čtyřech desítkách měst po celém Česku. Porsche Plzeň je už tradičním partnerem akce, jelikož organizátorský tým kolem hlavního pořadatele Lukáše Bechyně pochází právě z Plzeňska.

img

                „Sami jsme rodiče, kteří se bojí o své děti, aby je jednoho dne nepohltil démon drog. Z našeho pohledu je lepší prevence než hašení následného požáru. Jako Porsche Plzeň navíc podporujeme sport a zde se míchají prvky pohybu a drogové prevence. Je bezesporu lepší dodat tělu endorfiny pohybem, než hledat různé umělé alternativy. Díky co největší osvětě se děti mohou dozvědět, jak drogy ničí lidské tělo a my chceme pomoci tomu, aby se to dozvěděli pomocí takové osvěty než nějakými vlastními pokusy,“ vysvětlil důvod partnerství Bohumil Šrámek, ředitel Porsche Plzeň.

                Cyklo-běh je svým rozsahem a intenzitou největší pravidelnou protidrogovou kampaní spojenou se sportem. Tato aktivita chce upozornit na drogovou negramotnost u dětí a mládeže a zásadně volá po zvýšení protidrogové osvěty v naší zemi. „Výrobci, propagátoři a distributoři drog jsou stále rafinovanější a zneužívají dětskou naivitu a neznalost toho, co drogy jsou a co způsobují a především zneužívají lhostejnost rodičů a institucí,“ sdělil Lukáš Bechyně, ředitel občanské hnutí ŘEKNI NE DROGÁM - ŘEKNI ANO ŽIVOTU, které akci letos už po sedmnácté organizuje. „K rozhodnutí dětí nebrat drogy vede cesta prostřednictvím včasného pochopení, co přesně drogy jsou a co způsobují. Poslední 17 let naší intenzivní protidrogové kampaně potvrdilo, že vzdělávání o drogách je jedinou nadějí, která vede k jistému snížení jejich zneužívání,“ podotkl Bechyně.

Cyklo-běh tak dává příkladnou naději, že aktivní osvěta a vzdělávání je řešením. Nad akcí převzal záštitu Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu ČR. Letošní zahájení Cyklo-běhu proběhlo v pondělí 10. června 2019 v Orlové za účasti stovek dětí, známých osobností a hostů.  Celá akce pak bude zakončena v Praze v pátek 21. června 2019.

Trasa letošního dvanáctidenního Cyklo-běhu vede přes 39 měst Čech a Moravy a měří přes 1100 kilometrů. Tým 8 - 10 cyklistů-běžců, kteří sami žijí život bez drog, urazí tuto vzdálenost za 10 dní. Čeká na ně průměrná denní vzdálenost 110 kilometrů!

V průběhu tohoto maratonu navštěvuje desetičlenný tým Cyklo-běhu představitele 39 měst a mluví s nimi o problematice drog a jejím řešení, které spočívá v prvé řadě ve zvýšené protidrogové osvětě v daném městě a jeho okolí. Zároveň se prezentuje efektivní Hubbardův detoxikační program pro drogově a alkoholově závislé, fungující výhradně bez použití náhražkových drog. Celorepublikový Cyklo-běh upozorňuje na drogovou negramotnost u dětí a mládeže a pomáhá zvýšit celospolečenskou aktivitu a zodpovědnost v přístupu k tomuto problému.

                Po celou dobu maratonu probíhají v ulicích navštívených měst informační protidrogové kampaně. Občanům jsou zodpovídány jejich otázky a zároveň jsou rozdávány brožury a letáky o nebezpečí drog a jejich zdravotních a sociálních rizicích. „Jsme vlastně tři party. Jedna pomocí kol na sebe strhává pozornost, druhá se pak stará o samotný preventivní program a vzdělávání a ta třetí se stará o to, aby vše klaplo. Je to velmi náročné, ale věříme, že to má smysl. Díky tomu se přímo na trase Cyklo-běhu v naplánovaných městech zastavuje tým lektorů protidrogového vzdělávání a dodává zdarma přednášky pro děti a mládež s názvem PRAVDA O DROGÁCH,“ popsal fungování cyklo-běhu Bechyně, když dodal: „Studie naznačují, že mladí lidé, kteří nezačali brát drogy do svých 21 let, již s největší pravděpodobností s drogami nikdy nezačnou.“

                Porsche Plzeň jako partner cyklo-běhu se dlouhodobě zapojuje do kulturního i sportovního života Plzeňanů. Mimo partnerství s plzeňskými hokejisty a fotbalisty FC Viktoria chystá i vlastní akce. Tou nejbližší je již tuto neděli (23.6.) den pro rodiny s dětmi Prázdniny startují s Porsche Plzeň, který se koná letos už po čtvrté na někdejší letištní ploše ve Lhotě u Plzně za motokárovou tratí. Den plný zábavy a soutěží pro malé i velké zpestří přehlídka vozidel, dřevorubecká show ukázka zásahu pořádkové jednotky Policie ČR nebo koncertní vystoupení skupiny Jon Wate či Hodiny.

 Fakta o drogách:

 V České republice je odhadováno 300.000 náctiletých ve věku 15-19 let, kteří se již dostali

do kontaktu s ilegální drogou. Vzhledem k tomu, že v samotné zemi žije okolo 622.000 těchto dospívajících vůbec, měl zkušenost s nelegální drogou téměř každý druhý teenager!

Z výsledků průzkumu žije v ČR 60.000 denních uživatelů marihuany, z nichž je 30.000 závislých.

Podle celkových odhadů máme v naší zemi 150.000 rizikových uživatelů marihuany.

Věková hranice zneužívání drog se snížila k 10 letům věku dítěte!  


Zpět do archivu